Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe
Ranking lokat. Informacje na temat oprocentowania lokat bankowych.

XLokaty.plAdaś Cisowski

Charakterystyka Adasia Cisowkiego z powieści Kornela Makuszyńskiego "Szatan z siódmej klasy"

Adaś Cisowski miał 17 lat był uczniem gimnazjum. Profesor Gąsowski uczył go historii. Autor nadał mu przezwisko "szatan", co służyło podkreśleniu sprytu i przedsiębiorczości bohatera, jednakże istnieje kontrast pomiędzy przydomkiem bohatera a jego szlachetnością i dobrocią. Tytuł intryguje czytelnika, akceptując jednocześnie dobroć jako wartość ponadczasową, uniwersalną.
Akcja powieści służy prezentacji bohatera, który pod względem wieku jest rówieśnikiem odbiorcy. W pierwszej części utworu (tzw. Szkolnej) zaprezentowano wszystkie cechy charakteru, które uwypuklano w drugiej części (tzw. Wakacyjnej) tekstu. Bohater odznacza się skromnością i koleżeńskim stosunkiem do rówieśników, zdolnością do wzruszeń i głębokiego przeżywania kłopotów innych, np. rozwikłał zagadkę brakujących 100 zł w rachunku szkolnej spółdzielni oraz pomógł odszukać pióro kolegi. Żądny przygód konsekwentnie i odważnie dąży do celu, przechytrzył bandytów podsuwając im fałszywy skarb. Dzięki umiejętności panowania nad sobą napisze zaszyfrowany list, który przyczyni się do jego ocalenia.
Adaś wyróżnia przenikliwość umysłu i zdolność logicznego wyciągania wniosków, odkrył zasadę pytania przez profesora Gąsowskiego i pokonał go w następnej próbie. Cechami dominującymi u Adasia są: dobroć, szlachetność, miłość świata i ludzi, spryt, przedsiębiorczość i odwaga oraz honor, które to cechy zjednują mu sympatię nie tylko osób dorosłych, ale i panny Wandy.
Postać Adasia traktowana jest przez narratora bardzo poważnie, jest on pełen uznania dla jego umiejętności i aprobuje jego cechy charakteru. Warto podkreślić, że to właśnie bystry młodzieniec występuje tu w roli nauczyciela dorosłych.
Adaś Cisowski to bohater pozytywny. Bardzo łatwo nawiązuje kontakt z rówieśnikami, umie też przyjaźnić się z dorosłymi, którym imponuje wiedzą i przebiegłością. Tam, gdzie przebywa Adaś, zawsze rozgrywają się ciekawe wydarzenia. Chciałbym mieć takiego kolegę, bo na "szatanie" wszyscy w powieści mogą polegać. Jest niezawodny, odpowiedziany, zawsze umie pomóc, jeśli jego przyjaciele mają kłopoty

Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.