Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

ranking lokat luty
Wyszukaj najwyżej oprocentowane lokaty bankowe. Poznaj lokaty oferowane przez banki.

XLokaty.plIgnacy Krasicki

Poeta ten żył w XVIII wieku, był biskupem warmińskim i najwybitniejszym pisarzem swej epoki. Nadano mu przydomek "Książę poetów". Gdy po pierwszym rozbiorze Polski Warmia przeszła pod pruską niewolę, rzadziej odwiedzał Warszawę i króla. Był jednak wielce cenionym uczestnikiem spotkań czwartkowych. Elegancko ubrany, inteligentny i towarzyski bawił zebranych gości układając krótkie fraszki. Żywo interesował się losem Rzeczypospolitej, martwił go jej stopniowy upadek. Napisał wiele bajek i satyr, za pośrednictwem których w żartobliwy sposób naśmiewał się z licznych wad szlachty. Pragnął poruszyć serca i sumienia swoich rodaków, aby ratowali swoją ojczyznę przed katastrofą polityczną i gospodarczą. "Bajki" Krasickiego zawierają nie tylko krytykę ówczesnego społeczeństwa. Ukazane są w nich barwne obrazki obyczajowe z przeszłości. Ich bohaterami uczynił autor zwierzęta: lis to alegoria przebiegłości, sprytu, owca - łagodności, kozioł - głupoty i naiwności, szczur - pychy. Poeta wiedział, że wady i przywary bardzo blisko silnie zakorzenione w społeczeństwie szlacheckim. Postanowił je ośmieszać, kpił jednak z konkretnych wad, a nie z ludzi. Mawiał:

"I śmiech niekiedy może być nauką

Kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa".Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.