Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe porównanie
Wyszukaj najwyżej oprocentowane lokaty bankowe. Poznaj lokaty oferowane przez banki.

XLokaty.plIgnacy Rzecki

    W momencie rozpoczęcia akcji utworu Ignacy Rzecki jest subiektem z 25-letnim stażem. Z pamiętnika bohatera poznajemy jego przeszłość. Ojciec Rzeckiego był żołnierzem i woźnym w Komisji Spraw Wewnętrznych, a przede wszystkim - zagorzałym wielbicielem Napoleona. Ignacy mieszkał wraz z ojcem i ciotką na Starym Mieście, gdzie często odwiedzali ich pan Domański i pan Raczek (późniejszy mąż ciotki). Po śmierci ojca Ignacym zaopiekowała się ciotka. Wtedy też Rzecki rozpoczął praktykę w sklepie Jana Mincla na Podwalu. Tam zaprzyjaźnił się z innym subiektem, Augustem Katzem. Razem z nim, w 1848 roku, Rzecki wziął udział w Wiośnie Ludów na Węgrzech. Po powrocie do Warszawy pan Ignacy podjął pracę w sklepie Jana (synowca starego Mincla) na Krakowskim Przedmieściu. Po śmierci Mincla z wdową po nim ożenił się Stanisław Wokulski, przejmując sklep, w którym Rzecki pracował do końca życia.


    Rozdarty między wyimaginowanym światem, który sobie stworzył, i rzeczywistym, który go przygniata. Żywi romantyczną wiarę w ideały moralne i wartości niematerialne. Zdolny do poświęceń w imię przyjaźni. Obdarzony jest dziecięcą naiwnością i postawą wobec świata, np. zabawy marionetkami w sklepie, duchowe pokrewieństwo z Helusią, skłonność do fantazjowania. Obdarzony poczuciem humoru, w szczegółach omylny, posiada życiową mądrość, zdystansowany wobec własnych dziwactw. Niechętny zmianom, uczciwy, wierny jednej firmie, praca jest dla niego wartością, a nie jedynie źródłem dochodów. Jest sumienny i obowiązkowy. Wielką miłością i przyjaźnią darzy Wokulskiego, traktuje go jak syna, cierpi, gdy zrywa się nić porozumienia między nimi. Chciałby, aby Stach znalazł szczęście, którym według niego jest spokojne życie w sklepie z kochającą żoną i gromadką dzieci. Nie rozumie sensu zdobywania majątku wyłącznie dla powiększenia swego stanu posiadania.


    Ukazany jest jako idealista polityczny. Wiara w mit Napoleonidów, którzy uzdrowią sytuacje polityczna w Europie; błędne założenie – Rzecki jest przekonany, że polityka oparta jest na zasadach moralnych; idealizuje następców Napoleona i wierzy, że od nich zależą przyszłe losy Polski i świata. Rzecki często swoje politykowanie traktuje z ironicznym dystansem. Pod koniec życia jego polityczny idealizm przeradza się w gorycz: \"Stary głupiec za mnie!... Troszczyłem się o Bonapartych i o całą Europę, a tym czasem wyrósł mi pod bokiem tandeciarz, który każe mnie pilnować jak złodzieja\".


    Rzecki wraz ze swoim kodeksem moralnym należy do \"przeszłości\". Nie przystaje do świata rządzącego się regułami \"handlowymi\". Dlatego przez pokolenie młodsze uważany jest za dziwaka. Dzięki Ignacemu do powieści przenika ciepło. Wyrazem wiary Prusa w niezbywalność i nieprzemijalność podstawowych zasad moralnych, którym wierny jest subiekt, są, odnoszące się w powieści do Rzeckiego, słowa z pieśni Horacego: \"Nie wszystek umrę\". Prus pragnie, by w świecie zasługą były, właściwe Rzeckiemu, heroizm etyczny i dobroć.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.