Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe oprocentowanie
Porównywarka lokat bankowych. Ranking oprocentowania lokat.

XLokaty.plHarpagon

    Tytułowy bohater komedii Moliera pt. \'Skapieć\' to sześćdziesięcioletni wdowiec, mieszkający w Paryżu - Harpagon. Nazwisko to jest pochodzenia greckiego i oznacza chciwca, sknerę, człowieka drapieżnego, z zakrzywionymi palcami, tym samym wskazując na dominująca cechę bohatera - skąpstwo. Jego wygląd nie jest bogato opisany w utworze, lecz z pewnych wzmianek o nim, możemy sie dowiedzieć, ze nosił okulary, był wątłej postury i ubierał sie skromnie, co wynikało z jego sknerstwa.


    Skąpiec, jako zamożny mieszczanin, musiał starać sie utrzymać sie na odpowiednim poziomie, chociaż z bólem serca wydawał każdy talar. Posiadał służbę, która była nieodpowiednio wynagradzana i traktowana Utrzymywał powóz i konie, mimo iż zwierzęta przymierały głodem. Żałował nawet pieniędzy na przyjęcie, na którym miał sie spotkać z wybranka - Marianna.

    Miłością Harpagona była szkatułka z dziesięcioma tysiącami talarów, która zakopał w ogrodzie w obawie przed złodziejami. Stary skąpiec żył w nieustannym strachu o swoje złoto i wszystkich podejrzewał o zakusy na jego majątek. By go pomnożyć trudnił sie lichwa. Jego zachowanie było wręcz chorobliwe, gdyż co chwile sprawdzał, czy nic nie stało sie jego szkatułce. Harpagon nie przestawał gromadzić pieniędzy - celem jego życia było posiadanie coraz większego majątku. Nie wiadomo właściwie, po co, bo nie zanosiło sie na to, aby miał go kiedykolwiek wydać, gdyż swoje wydatki ograniczał do minimum.


    Harpagon był ojcem dorosłych dzieci - Kleanta i Elizy Rodzina nie darzyła go zbytnim szacunkiem i z niesmakiem obserwowała jego przywiązanie do pieniędzy. Przeraźliwe sknerstwo i egoizm Harpagona odbijały sie niekorzystnie na życiu jego dzieci, które, chociaż dorosłe, nadal były zależne od jego laski i pieniędzy. Był wyrodnym ojcem, pozbawionym uczuć rodzicielskich, bo traktował je jak obciążenie finansowe. Nie interesował sie losem syna, nie łożył na jego utrzymanie, co zmusiło Kle anta do zarabiania pieniędzy gra w karty i zaciągania długów na wysoki procent. Harpagon nie zgadzał sie na związki swoich dzieci, chciał, aby znalazły one bogatych towarzyszy życia, nie z miłości, ale z rozsądku. Pragnął jak najszybciej wydać córkę za mąż, najlepiej nie martwiąc sie o posag dla niej, ani o koszt wesela, dlatego posunął sie do okrucieństwa, jakim była próba wydania Elizy za majętnego starca - Anzelma, który zgodził sie wziąć ja bez posagu.

    Jego plany matrymonialne związane z Marianna tez nie były bezinteresowne. Harpagon wiedział, ze dziewczyna jest oszczędna i niewymagająca, a poza tym Frozyna powiedziała mu, ze w posagu wniesie ona duży majątek. Potem jednak bohater „sprzedał” synowi swa wybrankę, aby odzyskać utracona szkatułkę z zlotem.


    Następnym przykładem na to, ze Harpagona interesowały tylko pieniądze może być scena, w której ojciec Kle anta dowiaduje sie o tym, że jego syn żyje z hazardu, ma mu do zarzucenia tylko to, iż wygranych z gier nie składa na procent.
Tytułowa postać komedii Moliera to człowiek zbudowany z kontrastów: skąpy, ale próbujący utrzymać określona pozycje społeczna; przebiegły w zdobywaniu pieniędzy, ale równocześnie bezgranicznie naiwny gdy prowadzi swoje śledztwo w sprawie kradzieży szkatułki; okrutny wobec otoczenia, a jednocześnie godzien politowania, gdy mówi o pieniądzach jak o żywej istocie, największej radości swego życia.

    Łatwowierność i brak samokrytycyzmu Harpagona ujawniają sie w scenie, gdy rozmawia on z Frozyna na temat Marianny. Bohater naiwnie przyjmuje wszystkie komplementy, jakimi obsypuje go swatka, a także wierzy w jej zapewnienia, ze Marianna wprost nie może sie oprzeć jego urokowi.


    Skąpca cechował ruchliwy i żwawy sposób bycia, który bezpośrednio wiązał sie z jego wybuchowością. Nerwowość bohatera przejawiała sie w niesłychanym strachu o majątek. Aby to udowodnić przytoczę cytat jednego z bohaterów „Jakże pan chcesz, u diabla, aby panu można było cos zlasować? Jakim cudem tego dokazać, skoro wszystko zamykasz pod kluczem i stoisz na straży we dnie jak i w nocy?” W jednej ze scen Harpagon posunął sie nawet od pobicia swojego sługi - Jakuba. Normalne jest, ze Skąpiec nie chce stracić tego, co posiada, ale jemu wręcz trzęsą sie ręce na samą myśl o tym, że ktoś mógłby chociaż dowiedzieć sie o jego ukrytej szkatułce.

    Harpagon jest niesłychanie obłudny i fałszywy. Kiedy okazuje sie, ze sie trudni lichwa, nie wstydzi sie swojego zawodu, lecz łaja syna za to, ze korzysta z usług lichwiarzy, trwoniąc tak ciężko zdobyte przez niego pieniądze.
Kolejna cechą bohatera była złośliwość. Przejawiała sie ona szczególnie w stosunku do jego dzieci. Niemal każde słowo bohatera było dla nich upokarzające. Przykładem tego może być cytat Skąpca o Elizie: „Duża dziewczyna, nieprawdaż? Ale złe zielsko zawsze prędko rośnie”.

    Bezwzględność wobec najbliższych potrafiła sięgnąć nawet jego osoby, uważam bowiem, ze krzywdził sie sam odmawiając sobie wszelkiej osłody życia, najdrobniejszych nawet przyjemności, świadomie lub nieświadomie rezygnując z takich wartości życiowych jak miłość, przyjaźń i szacunek ludzi, przedkładając ponad wszystko siłę pieniądza. Świadczą o tym słowa Skąpca: ” Oh, moje kochane złoto! Moje biedne złoto! Mój drogi przyjacielu[...] Bez ciebie życ mi nie podobna”


    Zdecydowanie nigdy nie chciałbym mieć do czynienia z osoba tego rodzaju i boję sie nawet myśleć o postawieniu sie w sytuacji jego dzieci. Cale szczęście Harpagon jest tylko postacią fikcyjną i mam nadzieje, że na świecie nie ma podobnych do niego ludzi.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.