Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

ranking lokat luty
Wybierz najlepszš ofertę lokaty 35 banków. Miesięczne lokaty bankowe, lokaty półroczne.

XLokaty.plHanka Bylica Boryna

    Hanka (Bylica z domu) jest żoną Antka Boryny, matką kilkorga dzieci. Pochodzi z ubogiej rodziny, nie wniosła nic w posagu mężowi, co często było jej wypominane
Poznajemy ją jako kobietę pokorną, cichą, absolutnie poddającą się woli męża. Ciężko pracuje a mimo to w opinii Boryny (teścia) i Antka jest złą i powolną gospodynią. Często płacze, użala się nad sobą, co denerwuje jej męża, który widzi w niej tylko płaczliwą babę. Hanka nie wypowiada swoich myśli i poglądów, obawiając się gniewu Antka. Mimo, że jest przez niego źle traktowana, darzy go szczerym uczuciem. Gdy Antek odezwie się do niej życzliwie (co nie często się zdarza), Hanka zapomina o doznanych krzywdach. Mimo, iż jest prosta kobietą umie zrozumieć swojego męża, wie jak ciężko jest Antkowi, jak cierpi jego duma ( gdy mieszkają u ojca i oboje ciężko pracują na jego gospodarce a Antek traktowany jest przez Macieja jak parobek i gdy zostają wyrzuceni - też użala się nad mężem, wie że jest mu ciężko. Hanka stara się opiekować Antkiem najlepiej jak potrafi. Gdy Antek przebywa w więzieniu, odwiedza go, przynosi mu domowe jedzenie, z utęsknieniem oczekuje na jego powrót.

    Hanka niejednokrotnie próbuje przebaczyć mężowi. Jej miłość do Antka jest silna, a przede wszystkim stała i dojrzała ( bo łatwiej jest kochać kogoś, kto odwzajemnia uczucie ).

    Bieg wydarzeń i okoliczności sprawiły, że Hanka powoli zaczęła się zmieniać. Z posłusznej, lękliwej i wystraszonej kobiety, zmienia się w zaradna gospodynię, która musi utrzymać całą rodzinę. W chwili najgorszego kryzysu ( gdy musi sprzedać powoli resztę majątku, jaki z sobą zabrali ), Hanka postanawia działać - zaczyna szukać pracy. Zrozumiała że los rodziny leży w je rękach - poczuła siłę i moc, zrozumiała, że nie czas na lament i że nie może liczyć na Antka, tylko na siebie.

    Stała się kobietą opanowaną, spokojną i zarazem nieustępliwą i silną. Zauważył te zmiany stary Boryna, który dotąd miał Hankę za nic. Hanka, dotychczas zacięta w niechęci do teścia, przyjęła wyciągniętą przez niego przyjazną rękę. Zrozumiałą, że Boryna może jej pomóc wyjść z biedy - poprawić byt swój i swoich dzieci.

    Kolejnym zwrotnym momentem w życiu Hanki, było ujawnienie prawdy o tym, co było przyczyną pożaru we wsi ( pożar siana ). Hanka przeżywała ciężkie chwile - rozpamiętywała swą niedolę, krzywdy, jakie doznała ze strony męża. Była bliska załamania. Jednak nie załamała się a wręcz przeciwnie - ponownie podjęła walkę z przeciwnościami losu. Poczuła, że nieszczęścia wzmocniły ją i że ma teraz więcej sił do działania. Stała się odważna, harda, przestała obawiać się męża, jego złości. Wykrzyczała wszystkie swoje żale przed mężem tak odważnie i dobitnie, że Antek jej nie poznał a nawet się jej przestraszył.

    Hanka wykazała się sprytem i przebiegłością. Gdy tylko nadarzyła się okazja ( pobicie Antka i Macieja ), przeniosła się z powrotem do domu Boryny i energicznie zajęła się gospodarką ( wiedząc, że będzie to gosp. jej i Antka ). Powtarzała sobie ciągle, że płacz i lament nic nie pomoże, los człowieka jest w jego rękach, trzeba być twardym i nieustępliwym. Pracowała ze zdwojoną energią od świtu do zmierzchu, zdobywając coraz mocniejszą pozycję w gospodarce Boryny i szacunek na wsi. Hanka umiała także kierować pracą innych członków rodziny i parobków a ponadto troskliwie opiekowała się umierającym Maciejem.
Zyskała sobie podziw Boryny i jego szacunek. Stała się dla niego powierniczką, jedyną zaufaną osobą w rodzinie. Maciej wyjawił jej miejsce ukrycia pieniędzy, kazał jej pilnować gospodarki.

    Przy charakterystyce tej postaci trudno nie wspomnieć o jej stosunku do Jagny. Hanka nie lubiła Jagny, zawsze źle o niej mówiła, używając mocnych i dosadnych słów. Sądziła, że Jagna czyha na majątek Antka.
Gdy Jagna została już żoną Boryny i zamieszkała z Hanką w jednym domu, Hanka wiecznie się z nią kłóciła, nie szczędząc jej złośliwych docinków. Była zazdrosna o jej urodę; miała do niej głęboki żal, a raczej nienawiść za to, że uwodzi jej męża. Za to cierpiała biedę i poniewierkę też winiła Jagnę.

    Mimo, że nie ukrywała niechęci do Jagny, to współczuła jej - zwłaszcza po śmierci Boryny. Wiedziała, że Jagnie jest ciężko, starała się ją pocieszyć, uspokoić
Podsumowując:

    Moim zdaniem Hanka to ciekawa postać, nieszablonowa.To, że obserwujemy zmianę jej charakteru, jej klęski, cierpienia, kłopoty i sukcesy powoduje, że staje nam się bliższa. Gdyby przedstawiona była w jednym wymiarze, nie zasługiwałaby na uwagę. Wg mnie jej portret psychologiczny jest prawdziwy a nie tylko papierowy.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.