Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe oprocentowanie
Informacje na temat oprocentowania lokat bankowych. Porównanie i ranking lokat.

XLokaty.plOskarżenia i refleksje nad systemami totalitarnymi. Powołaj się na właściwe utwory XX wieku

Jeśli dobrze rozumiemy pojęcie totalitaryzmu - od razu zauważymy, że stał się on tematem bardzo wielu utworów europejskich i polskich. Totalitaryzm to określenie systemów politycznych, które ingerują w osobiste życie człowieka i podporządkowują go odgórnym prawom, są oparte o rozbudowany system kontroli, oddziaływują poprzez strach i przemoc. Przykładem takich systemów był faszyzm i stalinizm. Skutkiem: tortury, eksterminacje, piece, niemieckie obozy koncentracyjne i sowieckie łagry. Cała literatura jest żarliwym protestem przeciw totalitaryzmowi. Przykładem może być tu cała literatura łagrowa:- "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzinskiego.Niemieckie obozy zagłady znalazły zapis w twórczości:- "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego,- "Medaliony" Zofii Nałkowskiej.Prześladowania żydów:- "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall,- "Rozmowach z katem" Kazimierza Moczarskiego.Lecz obozy i getta to jeszcze nie wszystko. Istotę totalitarnej władzy i analizę tego zjawiska ukazują:- "Mała apokalipsa" Tadeusza Konwickiego,- "Początek" Andrzeja Szczypiorskiego,- "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa,- "Proces" Franza Kafki,- "Folwark zwierzęcy" George'a Orwella,- "Tango" Sławomira Mrożka.Oczywiście to jeszcze nie wszystkie tytuły. Lecz omówienie losów bohaterów tych pozycji, ich zmarnowanego życia i spaczonej psychiki wystarcza, aby oddać zło totalitaryzmu, a udowodnić protestującą postawę twórców wobec tego systemu.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.