Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe porównanie
Porównanie lokat bankowych. IdeaBank, Lokata na Dobry Poczštek 4,5%

XLokaty.plOd Kreona do Edka... Literackie portrety dyktatorów jako ostrzeżenie dla ludzkości

A. "Antygona" SofoklesDyktatorem jest tu władca Teb, Kreon. Jest bezwzględny, chciwy, żądny władzy. Nie zna litości i żąda bezwzględnego podporządkowania ze strony ludu. W sytuacjach krytycznych nie jest w stanie pomóc nawet własnej rodzinie, bo jego system wartości jest wypaczony.B. "Dziady" Adam Mickiewicz"Kordian" Juliusz SłowackiCar jest tu portretem dyktatora, jego stosunek do mieszkańców ziem Polski można odgadnąć po zachowaniu się bohaterów. W "Kordianie" tematem utworu jest zamach na cara, więc łatwo się domyślić jak bardzo nienawidzą go Polacy. Natomiast w "Dziadach" autor wspomina o zsyłkach ludzi wgłąb Rosji, a także o nieludzkich metodach wydobywania zeznań i traktowania Polaków.C. Utwory dotyczące obozów i walk w czasie drugiej wojny światowej.Dyktator nie jest tu osobą, jest nim system totalitarny (komunizm i faszyzm)."Rozmowy z katem" - Jürgen Stroop"Inny świat" Gustaw Herling-Grudziński - władze obozowe.Opowiadania Tadeusz Borowski."Medaliony" Zofia Nałkowska.D. "Folwark zwierzęcy" George OrwellPowieść o konwencji powiastki filozoficznej, w której rewolucję przeprowadzają zwierzęta, a dyktatorem po przewrocie i wygnaniu Snowball'a (ideowiec) zostaje Napoleon. Doprowadza on do sytuacji takiej jak przed rewolucją. Każda władza i tak dba o własne interesy, a każda rewolucja rodzi nową rewolucję.E. "Tango" Sławomir MrożekWładzę przejmuje robotnik i prosty człowiek (Edek), po klęsce i śmierci walczącego o porządek Artura. Fascynacja inteligencji klasami średnimi doprowadza do upadku wartości moralnych. Złe rozumienie naturalności i piękna.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.