Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe oprocentowanie
Wyszukaj najwyżej oprocentowane lokaty bankowe. Poznaj lokaty oferowane przez banki.

XLokaty.plEtapy życia i twórczości Adama Mickiewicza

I Etap - dzieciństwo i lata szkolne.Urodził się w Zaosiu koło Nowogródka w 1798 r. Pochodził z drobnej szlachty, ojciec Mikołaj pracował jako obrońca sądowy w Nowogródku. Tu też upływało dzieciństwo i pierwsze lata szkolne Mickiewicza (szkoła dominikanów). 1812 - umiera ojciec; 1815 - Mickiewicz kończy szkołę, rozpoczyna studia na Uniwersytecie Wileńskim.II Etap - wileńsko - kowieński.Nazwą taką określa się ów okres życia Mickiewicza, gdyż związany jest z dwoma miastami: najpierw studia w Wilnie 1816 - 1819, potem praca w szkole w Kownie, którą Mickiewicz musiał podjąć by spłacić dług zaciągnięty na opłaty studiów 1819 - 1823.

Okres wileńsko - kowieński to ważny przedział życia poety. Zdominowały go następujące wydarzenia:kontakty i przyjaźnie z młodymi studentami, udział w związkach filomatów i filaretówPieśń filaretów i Oda do młodości (1820) - pierwsze programowe utwory Mickiewiczanieszczęśliwa miłość do panny Maryli Wereszczakówny, której rodzina uznała młodego, początkującego, niezbyt bogatego poetę za partię nieodpowiednią dla swej córki. Młodą Wereszczakównę wkrótce wydano za mąż za majętnego hrabiego Putkamera.

Mickiewicz ogromnie to przeźył, mimo, że później sam także się ożenił, ów zawód miłosny odcisnął piętno na całej twórczości wieszczapraca nauczycielska w Kownie - żmudna i niezbyt odpowiadająca Mickiewiczowi, być może sprzyjała temu, że poeta zwrócił się ku folklorowi litewskiemu, podaniom i legendom, z którymi miał kontakt.

Powstały kolejne dzieła: Ballady i romanse (1822); Grażyna (1823); Dziady cz II i IV (1823).III Etap - rosyjski.Rok 1823 odmienił żywot Mickiewicza. Wykryto organizację filomatów, rozpoczął się proces, Mickiewicz został uwięziony w Wilnie a potem zesłany w głąb Rosji - stąd nazwa tego okresu.

Przebywał w Petersburgu, Odessie, moskwie, wyprawiał się także na Krym. W tym okresie spotkał w rosji i zaprzyjaźnił się z tamtejszymi romantykami - buntownikami (K.Rylejewem, A.Bestużewem, A.Puszkinem). Etap ten także zaobfitował nowymi dziełami: 1826 - Sonety krymskie, 1828 - Konrad Wallenrod.IV Etap - 1829 - 1832 (zwany drezdeńskim)W roku 1829, dzięki przyjaciołom, udało się Mickiewiczowi załatwić wyjazd z Rosji do Europy.

We Włoszech (1830) zastaje go informacja o powstaniu listopadowym, które wybuchło w ojczyźnie. Mickiewicz zdecydował się wyruszyć do Polski.

Następuje tu niejasny i różnie interpretowany odcinek biografii - oczekiwanie poety, Paryż w roku 1831, wreszcie w końcu powstania przybył do Wielkopolski, lecz do Królestwa się nie przedostał. W rezultacie Mickiewicz udziału w powstaniu listopadowym nie brał.

1832, wraz z falą emigracji znalazł się w Dreźnie - tu napisał słynną III część Dziadów zwaną "drezdeńskimi".

31 lipca 1832 przybył do Paryża, gdzie osiedlił się na dłużej. Napisał w tych latach także Redutę Ordona i Śmierć pułkownika (1831).V Etap - ParyżW Paryżu przebywał Mickiewicz właściwie już stale z krótkimi wyjazdami. W 1834 roku ożenł się z Celiną Szymanowską, wydał Pana Tadeusza. Rok 1839/40 spędził w Lozannie w Szwajcarii jako profesor literatury łacińskiej - ten rok zaobfitował cyklem liryków lozańskich. W 1840 objął katedrę literatur słowiańskich w College de France w Paryżu. Początek lat 40 to kontakt z Andrzejem Towiańskim i tzw. towianizm w życiu poety. W 1848 (Wiosna Ludów) próbował Mickiewicz we włoszech stworzyć Legion Polski, który mógłby walczyć o wolność kraju - próba właściwie nie powiodła się.

Mickiewicz napisał w tym czasie Skład zasad - program przyszłej polski. Po powrocie do Paryża rzucił się w działalność publicystyczną, artykuły drukował w Trybunie Ludów.

W życiu prywatnym układało mu sięźle. Zona ciężko chorowała, Mickiewicz stracił pracę i musiał podjąć stanowisko bibliotekarza w paryskiej Bibliotece Arsenału. Jeszcze w 1855 podjął Mickiewicz próbę walki o wolność. Był to rok wojny krymskiej, Mickiewicz pragnął stworzyć oddziały walczące przeciw rosji. Wyprawa ta jednak skończyła się inaczej - w Konstantynopolu, 26 listopada 1855 roku poeta zakończył swoje życie - zmarł powalony chorobą.

Kalendarium twórczości A. Mickiewicza

I.Okres wileńsko - kowieński:1822 - Ballady i romanse1823 - Grażyna1823 - Dziady cz. I i II

II.Okres rosyjski:1826 - Sonety krymskie1828 - Konrad Wallenrod

III.Okres drezdeński:1831 - Reduta Ordona1832 - dziady cz. III

IV.Okres paryski1832 - Księgi narodu polskiego; Księgi pielgrzyma polskiego1834 - Pan Tadeusz1839/40 - Liryki lozańskie1848 - Skład zasad1849 - twórczość publicystyczna w Trybunie LudówCzym były związki filomatów i filaretów?

1817 rok to data założenia związku filomatów. Filomata oznacza "miłośnik wiedzy", tak więc filomaci stawiali sobie cele samokształcenia i szerzenia nauki, wkrótce jednak także dołączyli do swojego programu cele polityczne, wolnościowe. Był to związek tajny. Należeli do niego oprócz Mickiewicza: Tomasz Zan, Jan Czeczot, Józef Jeżowski, Onufry Pietraszkiewicz, Franciszek Malewski.

Filomaci krzewili tradycję jeszcze oświeceniową, pierwsze pisane przez nich utwory były utrzymane w konwencji klasycznej.Jak powstali filareci?

Jeszcze w 1820 r. Tomasz Zan założył oficjalnie legalne Koło Promienistych. Ponieważ promieniści wysuwali hasłą wyzwoleńcze - koło rozwiązano.

W to miejsce Zan natychmiast powołał nowy, tajny już związek - filaretów. Filareta oznacza "miłośnika cnoty". Filareci byli bardziej radykalni niż filomaci, odrzucili też reguły klasyczne zwracając się ku świeżemu duchowi romantyzmu. Część filomatów ( w tym także Mickiewicz) przeszła do grupy filaretów. Rok 1823 przyniósł fale aresztowań, proces, zesłania członków obu związków, a tym samym kres ich istnienia.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.