Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe
Porównanie oprocentowania lokat bankowych. Ranking najlepszych lokat bankowych.

XLokaty.plCechy dramatu romantycznego na przykładzie Kordiana

Kordian Słowackiego spełnia następujące cechy gatunku:Synkretyzm - pomieszanie rodzajów literackich. Jest to przede wszystkim dramat, lecz zawiera partie liryczne (List do Laury, monolog na Mont Blanc i epickie opowiadanie Grzegorza)Zerwanie z regułą trzech jedności:

miejsca - podążamy za Kordianem po całej Europie: Londyn, Watykan, Mont Blanc, Warszawa itd.

czasu - rok 1829, podróże wskazują na długi okres fabuły, zaś czarownice odprawiały sabat w roku 1799, 31 grudnia.

akcji - wątek miłosny, polityczny, moralny, fantastyczny.Epizodyczność dzieła. Epizodami możemy nazwać opowieści Grzegorza czy epizod z Wiolettą.Występowanie postaci fantastycznych i scen nadprzyrodzonych. Do nich należą: czarownica, diabeł, niewyjaśnione samobójstwo Kordiana.Kompozycja otwarta dzieła. Sceny nie są ściśle powiązane. Nie wiemy jak Kordian przeżył, jak znalazł się w Europie, jak zakończyły się jego losy.niesceniczność - czyli trudności, jakie stwarza utwór, gdy realizuje się go w teatrze.Obecność bohatera romantycznego - Kordian.Przemieszanie scen fantastycznych i realistycznych, tragicznych i komicznych.

Przykład: rozmowa z papieżem i ze "źle wychowaną" papugą. Realizm z fantazją miesza się, gdy Kordian przemierza pałac (Strach, Imaginacja, Diabeł)Szekspiryzm - funkcjonuje w konstrukcji głównego bohatera, wątku czarownic, oraz przyjęciu reguł dramatu szekspirowskiego.Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.