Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe oprocentowanie
Porównanie lokat bankowych. Ponad 1350 ofert 35 banków w Polsce.

XLokaty.plCechy dramatu romantycznego na przykładzie Kordiana

Kordian Słowackiego spełnia następujące cechy gatunku:Synkretyzm - pomieszanie rodzajów literackich. Jest to przede wszystkim dramat, lecz zawiera partie liryczne (List do Laury, monolog na Mont Blanc i epickie opowiadanie Grzegorza)Zerwanie z regułą trzech jedności:

miejsca - podążamy za Kordianem po całej Europie: Londyn, Watykan, Mont Blanc, Warszawa itd.

czasu - rok 1829, podróże wskazują na długi okres fabuły, zaś czarownice odprawiały sabat w roku 1799, 31 grudnia.

akcji - wątek miłosny, polityczny, moralny, fantastyczny.Epizodyczność dzieła. Epizodami możemy nazwać opowieści Grzegorza czy epizod z Wiolettą.Występowanie postaci fantastycznych i scen nadprzyrodzonych. Do nich należą: czarownica, diabeł, niewyjaśnione samobójstwo Kordiana.Kompozycja otwarta dzieła. Sceny nie są ściśle powiązane. Nie wiemy jak Kordian przeżył, jak znalazł się w Europie, jak zakończyły się jego losy.niesceniczność - czyli trudności, jakie stwarza utwór, gdy realizuje się go w teatrze.Obecność bohatera romantycznego - Kordian.Przemieszanie scen fantastycznych i realistycznych, tragicznych i komicznych.

Przykład: rozmowa z papieżem i ze "źle wychowaną" papugą. Realizm z fantazją miesza się, gdy Kordian przemierza pałac (Strach, Imaginacja, Diabeł)Szekspiryzm - funkcjonuje w konstrukcji głównego bohatera, wątku czarownic, oraz przyjęciu reguł dramatu szekspirowskiego.Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.