Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe porównywarka
Porównanie lokat bankowych. IdeaBank, Lokata na Dobry Poczštek 4,5%

XLokaty.plAleksander Fredro na tle polskiego romantyzmu

Aleksander Fredro to symbol polskiego komediopisarstwa i symbol Polski szlacheckiej. Zarazem jest to kolejna postać polskiego romantyzmu. Romantyzm i komedia. Romantyzm przecież walka o wolność, spisek, nieszczęśliwa miłość i tragizm samotnego bohatera.A komedia Fredry - jest po prostu inna. Aleksander Fredro inaczej kreował romantyzm. Dowcipny, błyskotliwy, cięty - polemizował z romantycznymi koncepcjami. Był bardzo krytykowany - m.in. Seweryn Goszczewski zarzucał mu, że jego komedie są "nienarodowe", że w dobie niewoli kraju Fredro pozwala sobie na komedie, a powinien opiewać życie narodu i jego cierpienie.Fredro utrwalał polskość inaczej, nie przez apoteozę buntu i spisku, nie przez walkę zbrojną, lecz przez śmiech. Nie można powiedzieć, że nie był patriotą - brał udział w kampanii napoleońskiej pod wodzą księcia Poniatowskiego, od Paryża po Moskwę przemierzał Europę. Był samoukiem i cierpiał z powodu ataków swoich współczesnych. Inny bieg jego życia to miłość do Zofii Skarbkowej i dziesięcioletnia walka o przeprowadzenie rozwodu, co w owych czasach nie było łatwe. Upór Fredry został uwieńczony sukcesem.Twórczość Fredry układa się w dwie fazy:1.1818 - 1835. W tych latach napisał swoje najsłynniejsze komedie: Pan Geldhab, Śluby panieńskie, Zemsta, Pan Jowialski, Damy i huzary.

Atak krytyki w roku 1835 spowodował przerwę w twórczości Fredry.2.1855 - drugi debiut Fredry. Do 1876 (śmierć pisarza) stworzył takie komedie jak: Wielki człowiek od małych interesów, Rewolwer a także zbiór aforyzmów pt. Zapiski starucha.Fredro ocalił polski obyczaj i charakter w komediach, utrwalił patriotyzm w wydaniu pokojowym.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.