Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

ranking lokat luty
Ranking lokat. Informacje na temat oprocentowania lokat bankowych.

XLokaty.plAleksander Fredro na tle polskiego romantyzmu

Aleksander Fredro to symbol polskiego komediopisarstwa i symbol Polski szlacheckiej. Zarazem jest to kolejna postać polskiego romantyzmu. Romantyzm i komedia. Romantyzm przecież walka o wolność, spisek, nieszczęśliwa miłość i tragizm samotnego bohatera.A komedia Fredry - jest po prostu inna. Aleksander Fredro inaczej kreował romantyzm. Dowcipny, błyskotliwy, cięty - polemizował z romantycznymi koncepcjami. Był bardzo krytykowany - m.in. Seweryn Goszczewski zarzucał mu, że jego komedie są "nienarodowe", że w dobie niewoli kraju Fredro pozwala sobie na komedie, a powinien opiewać życie narodu i jego cierpienie.Fredro utrwalał polskość inaczej, nie przez apoteozę buntu i spisku, nie przez walkę zbrojną, lecz przez śmiech. Nie można powiedzieć, że nie był patriotą - brał udział w kampanii napoleońskiej pod wodzą księcia Poniatowskiego, od Paryża po Moskwę przemierzał Europę. Był samoukiem i cierpiał z powodu ataków swoich współczesnych. Inny bieg jego życia to miłość do Zofii Skarbkowej i dziesięcioletnia walka o przeprowadzenie rozwodu, co w owych czasach nie było łatwe. Upór Fredry został uwieńczony sukcesem.Twórczość Fredry układa się w dwie fazy:1.1818 - 1835. W tych latach napisał swoje najsłynniejsze komedie: Pan Geldhab, Śluby panieńskie, Zemsta, Pan Jowialski, Damy i huzary.

Atak krytyki w roku 1835 spowodował przerwę w twórczości Fredry.2.1855 - drugi debiut Fredry. Do 1876 (śmierć pisarza) stworzył takie komedie jak: Wielki człowiek od małych interesów, Rewolwer a także zbiór aforyzmów pt. Zapiski starucha.Fredro ocalił polski obyczaj i charakter w komediach, utrwalił patriotyzm w wydaniu pokojowym.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.