Szukaj

Szukaj na stronieReklamaStreszczenia

Angielski
Barok
Epoki i charakterystyki
Młoda Polska
Oświecenie
Pozytywizm
Renesans
Romantyzm
Współczesność
XX lecie

lokaty bankowe oprocentowanie
Lokaty bankowe. Porównaj oferty lokat, skorzystaj z darmowej pomocy doradcy.

XLokaty.plCharaktery ludzkie w komedii Moliera

Przedstawianie charakterów ludzkich stanowi właściwy cel Moliera. Życie wewnętrzne, pobudki czynów ludzkich - na tym skupia się uwaga Moliera. Postacie , które tworzy , żyją we współczesnym mu społeczeństwie i odznaczają się skomplikowaną psychiką. W „Świętoszku” widzimy rozkład rodziny mieszczańskiej i poznajemy jego sprawcę , świętoszka i obłudnika , w „Pociesznych wykwintnisiach” prowadzą nas one do salonów. Postacie Moliera są skomplikowane jak zwykli ludzie: np. obłudnego Tartuffe’a zdradza gwałtowność jego pragnień. Skomplikowanie wewnętrzne sprawia , że każdy z bohaterów Moliera żyje własnym , indywidualnym życiem. Ale – i to jest osiągnięciem genialnego komediopisarza – ci ludzie XVII w. , tak mocno zindywidualizowani , są zarazem typami wiecznymi. Ci mieszczanie , arystokraci to pyszałki, zarozumialcy, głupcy, spryciarze, złośliwcy, egoiści lub przeciwnie – szlachetne serca i otwarte głowy. Znajdziemy więc w sztukach Moliera zarówno obraz społeczeństwa siedemnastowiecznego, jak i galerię wiecznych typów ludzkich poza określoną epoką historyczną. Molier uwydatniał zabawne rysy swoich postaci, pozwalając zarazem domyślać się poważnych skutków ich najdrobniejszych przywar. Dlatego właśnie komedie jego mają tyle głębi i wewnętrznej powagi.


Dodaj nową pracę...

Layout: Keithar


© 2005-2014 Streszczenia.org - Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy i nadsyłanych prac oraz za ew. błędy w nich zawarte. Osoba która przesyła pracę w celu jej publikacji, gwarantuje że jest autorem pracy i ma do niej wszelkie prawa autorskie.

Streszczenia i opracowania lektur szkolnych, młoda polska, angielski, oświecenie, współczesność, XX lecie biografie, romantyzm, pozytywizm, barok, charakterystyki, testy, sciaga, ściąga
GotLink.pl

Jeśli chciałbyś(aś), aby Twój link znalazł się w tym miejscu, zajrzyj do działu Reklama.